Hakan Baysalman


Doğumu, 1968 Hamburg/Almanya.
Aşağısaksonya-Kuzeydoğu Üniversitesi, Mimarlık Fakültesi, 1992 yılı mezunu.

Hakan Baysalman, Hamburg'un sayılı mimarlık bürolarından birinde çalışmaktadır. Bu çalışmaların ana konusu: Yaşlıların her türlü sosyal gereksinimlerini karşılayan rezidanslar. Baysalman, bu konforlu modern konutların şehircilik, yapı ve detay tasarımlarını geliştirmekte ve "engelsiz-inşaat" standardlarına* göre projelendirmektedir. Ayrıca, şirketin bünyesindeki onbir rezidansın yapı teknik-yönetimini** koordine etmektedir.

Baysalman'ın sanatla ilgisi yalnız mimarlıkla sınırlı değil. "Filmstube Hamburg" adlı kısa-film çalışma grubunun da üyesi. Buradaki oyunculuk deneyiminin ardından, "Tiyatro Üzerine Ön Oyun" adlı kısa-film projesini hayata geçirdi.

Sinema çalışmalarının yanısıra Baysalman, 2003 yılında, İstasyon Tiyatro İletişim'e katıldı. Celil Denktaş ile tanışmaları ise, Grubun 2004 yılında Denktaş’la birlikte yazıp sahnelediği, "Bir Garip Akşam" oyununda oldu. "Garip" akımının şiirsel olarak sunulduğu oyun Hamburg'da büyük ilgi gördü. Baysalman son olarak yine Hamburg'da, Telat Yurtsever’in yönettiği, "Bir Göçün Resimleri" adlı müzikal tiyatro oyununda tiyatro sahnesine çıktı.

Baysalman, sinema-tiyatro çalışmalarının yanısıra, Tango-Argentino ile de aktif olarak ilgileniyor.

Celil Denktaş’ın 1977 yılından bu yana sakladığı, Enver Gökçe ses kayıtlarını her isteyenin ulaşabileceği şekilde çoğaltma isteği üzerine kayıtlar, Baysalman tarafından Aralık 2004'te önce sayısal veri tabanına aktarıldı, daha sonra da mp3 olarak dağıtılabilmesi için bir internet sitesi kurma düşüncesi ortaya çıktı. Sitenin tüm içeriği ve kapsamı, Celil Denktaş tarafından oluşturuldu.

Baysalman ise, tüm teknik ve sanatsal çalışmaları herhangi bir maddi beklenti öne sürmeden, grafik-çizim ağırlıklı kullanmakta olduğu bilgisayarının teknik imkanlarıyla kendi sanat anlayışı doğrultusunda, sade ve kolay anlaşılır bir site oluşturma görevini üstlendi. Uzun süren yoğun bir çalışma sonucunda, "envergokce.org" sitesi Eylül 2007'de tamamlanarak devreye girdi.


Nisan 2008, Hamburg

*) Yaşlı ve özürlü insanlar için geliştirilmiş normlar.
**) Facility Management