TOPLUMCU GERÇEKÇİLİĞİN DAHA FAZLA ÖRSELENMESİNİN ÖNÜNE GEÇTİK: ÖZGEN SEÇKİN İLE DAMAR DERGİSİNİN 200. SAYISI VE TOPLUMCU EDEBİYATIN GELECEĞİ ÜZERİNE KONUŞTUK

röportaj: EFE DUYAN,
SANAT CEPHESİ, sayı: 24, Mart 2008, sf.7.

...Enver Gökçe sabrın, direnmenin simgesidir bende. Bilmem kimin dediği gibi “konuşmuş” olma durumunu iyi değerlendirmemiz gerekir. TKP'nin bir yerinde olduğu bilinen bir kişiye polisin yapacağı baskıyla, kenarda köşede olan birine polisin yapacağı baskı aynı olmaz. Ona rağmen Gökçe, dışardakiler toparlanırlar, gerekenleri yaparlar diye doksan gün direnmiştir. Sonrasında da konuştukları polisin bildikleridir. Eğer dışarda kalanlar, sorguya alınanın direncine güvenerek iş yapacaklarsa yanlış... Dışardakiler o zaman süresince gereken önlemi alamazlarsa bunun adı “konuşmak” değil, “laçkalık” olur.
Enver Gökçe'ye selam vermekten bile çekinenlerin, ona yardımcı olmaktan dahi korkanların hiçbir şey söyleme hakkı olamaz. Çürüyen bedenine rağmen, kimseye el açmayan bir kişilikti Enver Gökçe; kimseye de küsmedi; onlar da haklı diyerek yol arkadaşlığını hiçbir şekilde yargılamadı...”
Özgen Seçkin


Bulunabileceği yerler :
Nazım Hikmet Kültür Merkezi, Osmanağa Mahallesi, Sanatçılar Sokak, No: 7, Kadıköy İSTANBUL, adresinden temin edilebilir.
Milli Kütüphane/Ankara